5 faktów o ubezpieczeniu OC – warto o nich pamiętać!

0 Comments

Jesteś mniej doświadczonym kierowcą lub właśnie kupujesz swój pierwszy samochód? Pamiętaj, że Twój pojazd musi być ubezpieczony, niezależnie od tego, jak często poruszasz się nim po drodze. Polisa OC jest jedynym obowiązkowym w naszym kraju ubezpieczeniem komunikacyjnym. Oto 5 istotnych informacji na jej temat, które musisz znać!

1.      Obowiązkowe OC najpóźniej w dniu rejestracji

Niezależnie od tego, czy nabywasz nowe auto, czy używany pojazd, w ciągu 30 dni musisz dokonać jego rejestracji w urzędzie miasta lub starostwa powiatowego. Najpóźniej tego dnia należy także wykupić obowiązkową polisę OC. Jeśli zapomnisz o tym obowiązku, narazisz się na wysoką karę. Maksymalnie wynosi ona podwójną wartość minimalnego wynagrodzenia brutto, czyli aktualnie 5400 zł. Nie warto narażać się w ten sposób na zbędne koszty.

2.      Zakres OC regulowany ustawowo

W odróżnieniu od pozostałych ubezpieczeń komunikacyjnych, zakres polisy OC jest regulowany ustawowo. W praktyce oznacza to, że niezależnie od tego, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz, odpowiedzialność ubezpieczyciela jest identyczna. Polisa obejmuje zdarzenia takie jak:

 • zderzenie z innym pojazdem,
 • potrącenie pieszego,
 • uderzenie w budynek lub inny obiekt,
 • potrącenie zwierzęcia.

Ubezpieczenie chroni właściciela pojazdu przed roszczeniami z tytułu tych właśnie zdarzeń. Dodatkowo ubezpieczeniem objęci są także pasażerowie auta. Suma gwarancyjna polisy OC zawsze wynosi:

 • 5 210 tys. euro w przypadku szkód na ludziach,
 • 1 050 tys. euro w przypadku szkód w mieniu.

Sumy gwarancyjne są raz na jakiś czas podwyższane.

3.      Najważniejsze wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela

Istnieją jednak wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli sytuacje, w których towarzystwo ubezpieczeniowe nie zlikwiduje szkody. Należą do nich:

 • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu,
 • umyślne działanie,
 • prowadzenie pojazdu bez uprawnień,
 • poruszanie się z kradzionym autem,
 • ucieczka z miejsca zdarzenia.

W standardowych sytuacjach nie musisz martwić się o zabezpieczenie roszczeń.

4.      Nie tylko cena robi różnicę

Wśród niektórych kierowców wciąż pokutuje błędne przekonanie, że skoro zakres polisy jest regulowany prawnie, poszczególne ubezpieczenia OC różnią się jedynie ceną. To nieprawda. Towarzystwa ubezpieczeniowe konkurują o względy klientów dodatkowymi usługami. Darmowym dodatkiem do polisy OC bywa m.in. zielona karta, która uprawnia do poruszania się pojazdem po drogach w niektórych krajach sąsiadujących z Unią Europejską.

Ponadto, niektórzy ubezpieczyciele proponują jako gratis podstawowy pakiet assistance, ubezpieczenie szyb lub opon i inne benefity. Coraz bardziej popularnym i lubianym przez klientów rozwiązaniem staje się bezpośrednia likwidacja szkód. Udogodnienie polega na tym, że likwidacją szkody zajmuje się towarzystwo, u którego kierowca wykupił ubezpieczenie. W praktyce oznacza to skrócony czas działania, bo ubezpieczycielowi zależy na względach klienta. Jeśli natomiast rozważasz zakup dodatkowych polis ubezpieczeniowych, przede wszystkim Autocasco, zwróć uwagę na dostępne pakiety, bo taki zakup będzie po prostu tańszy.

5.      Polisy OC bardzo zróżnicowane cenowo

Polisy OC są bardzo zróżnicowane cenowo. Nie wynika to wyłącznie z posiadanych zniżek czy miejsca zamieszkania. Dlatego kluczem do sukcesu jest znalezienie taniego i zawierającego pożądane udogodnienia. W tym celu najlepiej porównać jak największą liczbę ofert, co umożliwia internetowa porównywarka KioskPolis: https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/

Pamiętaj, że w ten sposób oszczędzasz nie tylko pieniądze, ale również czas, bo polisę OC kupisz bez wychodzenia z domu!

 

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.