Serwis klimatyzacji samochodowej należy odwiedzić co najmniej raz na rok. Po co?

0 Comments

Obecnie klimatyzacja to funkcja, bez której nie wyobrażamy sobie żadnego samochodu. W związku z tym, że każde auto wyjeżdżające z salonu jest w nią wyposażone, w ciągu ostatnich lat pojawiła się cała masa nowo otwartych serwisów klimatyzacji. W Warszawie, Wrocławiu czy Krakowie bez większego trudu znajdziemy takie miejsca.

Awarie

Kiedyś układy działały na podstawie freonu. Wymagały one interwencji serwisantów jedynie w przypadku uszkodzenia. W momencie, kiedy wykorzystana została nowa substancja, oznaczana R13a, sprawa uległa zmianie. Została ona wprowadzona ze względu na swoją cenę, była bardziej ekonomiczna. Charakteryzuje się jednak istotną wadą. W łatwy sposób może wydostać się z układu i znaleźć w gumie. 

W celu zniwelowania problemu zaczęto stosować różne modyfikacje. Zmieniono uszczelnienia i przewody, mimo to rocznie z takich instalacji ucieka od 10 do 15% płynu. Im mniej cieczy znajduje się w instalacji, tym większe ryzyko awarii. W związku z tym, każdy posiadacz pojazdu z klimatyzacją, przynajmniej raz w roku powinien udać się do serwisu. 

Czy jest to opłacalne?

Naprawa systemu to spory wydatek. Może on sięgać nawet kilku tysięcy złotych, dlatego warto o nią zadbać i odwiedzać regularnie serwisy. W przypadku, gdy nasz układ nie działa poprawnie bądź chłodzi nie tak mocno, jakbyśmy tego oczekiwali, to warto udać się do zwyczajnego warsztatu. Jednak w momencie, gdy słyszymy wyraźny, metaliczny dźwięk podczas pracy, powinniśmy jak najszybciej udać się do serwisu klimatyzacji samochodowej. W takich sytuacjach nabijanie systemu to strata pieniędzy, gdyż jest on uszkodzony.

Lekceważenie problemów – do czego prowadzi?

Kiedy zignorujemy występującą awarię, nasz układ zacznie wydzielać nieprzyjemny zapach. W systemie zachodzi proces skraplania się wody, która wraz z kurzem kreuje bagienny mikroklimat. Jest to wręcz idealne miejsce do rozwoju pleśni czy grzybów. Zapach to jedynie poboczny problem. Przebywanie wśród takich substancji i oddychanie nimi prowadzi do duszności, alergii, a nawet nowotworów. W celu usunięcia problemu należy wykorzystać środki grzybobójcze, które niestety mogą źle wpłynąć na elektronikę.

Według mechaników, klimatyzacja samochodowa i jej systemy każdego roku są coraz gorsze. Jednak części zamienne pomagają nam z nimi walczyć. Pamiętajmy o serwisie, gdyż nieczyszczona może prowadzić do uszkodzenia naszego zdrowia, a to przecież ono jest najważniejsze.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.