10 błędów w opiece nad Bromelia

0 Comments

Bromelia są jedną z najpopularniejszych egzotycznych metod wewnętrznych. Rośliny te są często błędnie postrzegane jako prawie identyczne, wymagające podobnej pielęgnacji i warunków wzrostu. Jednak standardowe jasne oświetlenie, podlewanie liści w lejku i normy dotyczące górnego opatrunku są dalekie od odpowiednich dla wszystkich bromeliad. Rzeczywiście, wśród nich są ozdobne rośliny liściaste i jasno kwitnące o różnym stopniu nastroju. I każda z nomów potrzebuje własnego, indywidualnego podejścia. Ale tylko brak uwagi na specyficzne dla gatunku cechy roślin nie prowadzi do błędów w uprawie nomów.

W sklepie internetowym znajdziesz Flora Qeen informacje o tym, jak dbać o bromelia

1. Zły wybór rośliny

Główny błąd związany z bromeliadami zawsze zdarza się, zanim rośliny dostaną się do domu i dostosują. Jak w przypadku każdej egzotycznej rośliny do wnętrz, nietypowej dla naszego klimatu, wyboru należy dokonać nie tylko pod względem walorów dekoracyjnych samej rośliny. Oczywiście, powinno mu się to podobać, ale właściciele, a raczej dom, powinni go nie mniej lubić.

Najniebezpieczniejszym błędem, jaki możesz popełnić, jest nie analizowanie i ocena warunków, które napotka roślina w twoim domu. Możesz poradzić sobie bez konsekwencji tylko wtedy, gdy masz możliwość dostosowania oświetlenia lub temperatury za pomocą dodatkowych środków.

Przede wszystkim musisz dowiedzieć się o warunkach, których potrzebuje dana roślina i porównać je z warunkami panującymi w domu. Brak chłodnej zimy, miejsca na parapecie, suche powietrze, niezdolność do rozproszenia promieni słonecznych – to tylko kilka czynników, które zawsze należy z góry odpowiednio ocenić.

2. Opieka według wspólnych standardów

W nawadnianiu, wilgotności powietrza i sposobach jej zwiększania, opatrunku górnego, inspekcji, odkurzania liści z liści, inspekcji, częstotliwości transplantacji – w każdym aspekcie opieki nad przedstawicielem rodziny Bromeliewów należy przestrzegać indywidualnych wymagań.

Ostrożnie sprawdź wszystkie preferencje każdej rośliny pod kątem opieki, zapytaj o zwykłe procedury, uważnie ją przestrzegaj. Każdy gatunek ma małe tajemnice lub osobliwości, a aby właściwie dbać o swoją roślinę, musisz najpierw dobrze ją przestudiować i poznać wszystkie jej tajemnice.

3. Trylogia Nomów – samotnicy

Przedstawiciele rodziny Bromeliad należą do roślin, które rozwijają się w grupach znacznie lepiej i rzadziej chorują. Uwielbiają własne towarzystwo, rosną szybciej, gdy są sadzone w grupach i lepiej ujawniają swoje piękno, tworząc tablice i zarośla w pojemnikach.

To nie przypadek, że bromeliady są tak często polecane jako kultury do dekorowania złożonych kompozycji w szklarniach i oranżeriach. Nie warto spieszyć się, aby oddzielić krzewy, oddzielić dzieci, samotnie sadzić bromeliady w małych doniczkach. Grupuj je, gdziekolwiek możesz. A jeśli masz całą kolekcję, posadź je kompozycjami lub umieść w pobliżu, co uprości swoją opiekę.

4. Nadzieja na długowieczność

Kupując bromeliady, wielu hodowców kwiatów ma nadzieję podziwiać luksusowe twarde liście w rozetach i wyjątkowe kwitnienie na lata. I zapominają, że rozwijają się bardzo specyficznie. Większość gatunków monokarpów, które są tak cenione za luksusowe kwitnienie, to wszystkie rośliny, które umierają po kwitnieniu. Śmierć matki, która zakończyła swój cykl, jest normalnym zjawiskiem naturalnym. I musisz być na to przygotowany, podziwiając piękne uszy kwiatostanów nad liśćmi nomów.

Następnym razem będzie można zobaczyć kwitnienie tylko wtedy, gdy zostaną podjęte dodatkowe wysiłki. Każda trylogia Nomów przed śmiercią rośliny macierzystej tworzy córkę. Po ukorzenieniu dorastają, a także cieszą się kwitnieniem, ale przeszczep, rozdzielenie, ukorzenienie należy wykonać na czas i zgodnie ze wszystkimi zasadami.

5. Brak uwagi

Aby uniknąć problemów w uprawie bromeliad, nie możesz zapomnieć o najważniejszej rzeczy – musisz stale monitorować roślinę. Nawet jeśli mówimy o szkodnikach, to przy pierwszych oznakach pojawienia się tych problemów bardzo łatwo jest sobie z nimi poradzić, ale aby wyczyścić kolczaste, twarde liście, które nie lubią kontaktów, z poważną porażką przez scutes i ich Co, nie będzie to takie proste, nawet jeśli będzie zaopatrzone w porządny zestaw środki owadobójcze.

Lepiej jest sprawdzać rośliny co tydzień lub co drugie podlewanie, zwracając uwagę na wylot, stan liści, ich odwrotną stronę, kolor, pojawienie się oznak więdnięcia lub zahamowania. Jeśli regularnie sprawdzasz bromeliady, natychmiast znajdziesz oczywiste oznaki problemów, które się pojawiły, a nawet najmniejsze naruszenia wynikające z podmoknięcia gleby.

6. Konwencjonalny sprzęt i materiały eksploatacyjne

Do uprawy bromeliadów warto zaopatrzyć się we wszystko, czego potrzebujesz z wyprzedzeniem i wziąć pod uwagę specyfikę tych roślin przy wyborze narzędzi lub narzędzi do pracy. Wraz z bromeliadą lepiej od razu kupić specjalny wąsko wyspecjalizowany nawóz, ogólnoustrojowy środek owadobójczy, małe opakowanie substratu dla bromeliad.

A w zestawie narzędzi znajduje się nowy drobno zdyspergowany opryskiwacz, wygodna konewka, której wylewkę można łatwo „zanurzyć” w wylocie, na wszelki wypadek w celu przygotowania kołków, żyłki, miękkiej gąbki, małego sekatora, starej łyżki, szerokiej tacy. Nawet wybierając pojemniki, wybierz specjalne doniczki dla bromeliad – płytkie, z dużymi otworami drenażowymi lub pomyśl o możliwościach uprawy roślin na drewnie.

7. Ignorując potrzebę odpoczynku rośliny

Wszystkie bromeliady (bez wyjątku) potrzebują wyraźnego, specjalnego, długiego etapu uśpienia. Nawet jeśli zalecenia rośliny mówią, że jest bezpretensjonalna i może znieść ciepłą zimę, nie oznacza to, że nie potrzebuje spokoju. Z tak odpornymi gatunkami domowymi najczęściej pojawiają się takie błędy. Bez zmiany (lub niemożności dostosowania) temperatury zapominamy, że w okresie uśpienia potrzeby chłodzenia Bromeliady nie wyczerpują wszystkich niezbędnych warunków.

W tym okresie dostosowuje się podlewanie, wilgotność powietrza, górny opatrunek, aby roślina odpoczywała i przygotowywała się na nowy etap aktywnej wegetacji. Nawożenie przez 3–4 miesiące nie jest przeprowadzane dla roślin, a wilgotność gleby zmniejsza się co najmniej dwukrotnie w porównaniu do poprzednich wskaźników.

8. Podlewanie

Trylogie Nomów są uważane za rośliny kochające wodę, głównie dlatego, że rośliny można podlewać na wylocie, utrzymując stabilny poziom wody. Ale podczas nawadniania tych upraw (podobnie jak innych roślin domowych) należy jednak skupić się na stopniu wysuszenia podłoża. Jeśli zalecenia wskazują, że podłoże powinno być stale mokre, nie należy przyjmować porady dosłownie. Nadmierna wilgoć i podlewanie mogą zniszczyć roślinę.

Gleba powinna być lekko i równomiernie wilgotna, świeża, ale nie wilgotna, bez zastoju wody w dolnych warstwach podłoża i studzience. Pomiędzy podlewaniem warstwa gleby powinna nadal wysychać. Aby ustalić optymalny schemat pielęgnacji, warto poświęcić trochę czasu na obserwację rośliny i sprawdzenie, jak gleba wysycha. Pomogą w tym specjalne wskaźniki. Drenaż na dnie doniczki i właściwy wybór grubego, luźnego podłoża pomaga uniknąć ryzyka zalania.

Ale jeśli bromeliady są podlewane dużą ilością wody lub zbyt często, nawet system drenażowy nie jest w stanie poradzić sobie z usuwaniem nadmiaru wilgoci. W okresie uśpienia wilgotność jest bardzo ważna: w tym czasie nie należy nadmiernie podlewać bromeliad, lepiej jest użyć minimalnej ilości wody i zmniejszyć o połowę całkowitą wilgotność gleby.

9. Ignorowanie wilgotności powietrza

Wśród bromeliadów występują zarówno tropikalne gatunki higrofilne, jak i rośliny subtropikalne z suchych regionów Ameryki Południowej. Po pierwsze, podwyższona wilgotność powietrza jest najważniejszym wymogiem, bez którego nie można zachować dekoracyjności roślin. Ale po drugie, w ogólnie przyjętej opinii, nawet wyjątkowo suche powietrze jest odpowiednie.

Odporność na zwykłe powietrze w mieszkaniach miejskich we wszystkich trybunach jest względna. A jeśli w twoim domu atmosfera jest prawie jak na pustyni, nawet najbardziej wytrzymałe bromeliedy odczują dyskomfort.

Środki mające na celu zwiększenie wilgotności w pomieszczeniu powinny być podejmowane w odniesieniu do wszystkich nomów w sezonie grzewczym. Działanie instalacji centralnego ogrzewania lub podobnego ogrzewania powoduje więc wysuszenie powietrza, którego nie można obejść bez dodatkowych wysiłków. Wilgotna atmosfera nie jest potrzebna wszystkim bromeliom, ale jej normalne działanie jest obowiązkowe dla wszystkich.

10. Przeszczep według ogólnych standardów

Kiedy po raz pierwszy spotykają się z nomami i nie badają wystarczająco ich cech, popełniają bardzo irytujący błąd podczas przesadzania. To nie jest zwykły krzew wieloletni lub wewnętrzny. W bromeliadach system korzeniowy jest słabo rozwinięty, roślina jest wyjątkowo wrażliwa na urazy.

Przed przesadzeniem tej kultury warto zbadać cechy jej struktury. Korzenie rośliny są wyjątkowo delikatne i wrażliwe, należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, puste przestrzenie są wypełniane stopniowo i dokładnie, gleba może być zagęszczana tylko ostrożnie i łatwo, kontrolując poziom penetracji rośliny.

Aby uniknąć błędów, lepiej skontaktować się ze bromelia specialist.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.