„Anglik” zarejestrowany w Polsce – czy polisa OC będzie droższa?

0 Comments

Spore grono mieszkańców naszego kraju decyduje się na sprowadzenie, zakup i rejestrację pojazdu używanego z zagranicy.

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się pojazdy angielskie oraz samochody z innych krajów, które są przystosowane do ruchu lewostronnego. Podstawową różnicą pomiędzy pozostałymi autami europejskimi, a „anglikami” jest kierownica umieszczona po prawej stronie. Dosyć niedawno rejestracja i ubezpieczenie takiego auta były możliwe tylko po dokonaniu zmian w układzie kierowniczym. Ewentualnie można było ubezpieczyć pojazd na warunkach obowiązujących w kraju, w którym samochód został zarejestrowany.

Czy koszt ubezpieczenia OC „anglika” jest duży?

Aktualnie, po wprowadzeniu różnych zmian w przepisach, ubezpieczenie „anglików” w ramach polisy OC jest możliwe i zgodne z prawem w Polsce. Pod pojęciem anglików kryją się również pojazdy z Cypru, Japonii, Irlandii i innych krajów, w których obowiązuje ruch lewostronny. Oprócz kierownicy z prawej strony, w samochodach takich zastosowano inny układ kokpitu i skrzyni biegów, dlatego osoby przyzwyczajone do tradycyjnych pojazdów europejskich mogą przez pewien czas mieć problemy z dostosowaniem się do nowego pojazdu. Rozwiązania te są pod pewnymi względami uciążliwe, w przypadku użytkowania samochodów w ruchu prawostronnym.

Brak korekty układu kierowniczego oznacza, że kierownica pozostaje po prawej stronie. Stanowi to spore utrudnienie podczas omijania przeszkód oraz wyprzedzania, ponieważ widoczność kierowcy jest ograniczona. Zwiększa się więc ryzyko wypadku lub stłuczki, a to z kolei przekłada się na ceny ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Zwykle w przypadku takich samochodów jest ono wyższe o kilkaset złotych. Jeśli komuś zależy na niższej cenie to najlepiej będzie dokonać korekty lub zarejestrować pojazd jako zabytek, w którym ingerencja w budowę może doprowadzić do znacznego spadku wartości (o ile pojazd spełnia warunki rejestracji jako auto zabytkowe).

Dobrym pomysłem jest również zapoznanie się z praktycznymi informacjami dostępnymi w Internecie, na przykład na stronie http://ocetka.pl/ubezpieczenie-oc-anglika-w-polsce-czy-jest-drozsze/. W sieci dostępne są też rankingi i porównywarki ofert, dzięki którym można znaleźć najtańsze polisy OC oraz inne ubezpieczenia dotyczące samochodów przystosowanych do ruchu lewostronnego.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.