Kiedy niezbędne jest wezwanie lawety?
Wypadek lub kolizja na drodze może przydarzyć się każdemu. Niekiedy zdarzenie tego typu nie ma poważnych konsekwencji dla możliwości korzystania z pojazdu, jednak sytuacje, w których dalsza jazda samochodem nie jest możliwa, również nie należą do rzadkości. Jedynym możliwym rozwiązaniem jest wówczas wezwanie lawety.
Czym różni się kolizja od wypadku?
Z punktu widzenia prawa istotna jest różnica pomiędzy kolizją a wypadkiem drogowym. Z pierwszym z wymienionych zdarzeń mamy do czynienia wówczas, gdy doszło jedynie do uszkodzenia pojazdu. W sytuacji takiej nie ma najczęściej konieczności wzywania Policji. Inaczej jest wówczas, gdy co najmniej jedna z osób odniosła obrażenia. Jest to wypadek, a obecność stróżów prawa jest wówczas niezbędna. Każdy z wymienionych przypadków może też być związany z unieruchomieniem pojazdu.
Jak zachować się podczas wypadku lub kolizji?
Pierwszą czynnością po zatrzymaniu pojazdu powinno być wyłączenie jego silnika i wyjęcie kluczyków ze stacyjki. Następnie należy upewnić się, czy w wyniku zdarzenia, w którym uczestniczymy, nikt nie został ranny. Miejsce powinno zostać zabezpieczone za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Należy też włączyć światła awaryjne w samochodzie. Po wykonaniu tych czynności powinniśmy wezwać odpowiednie służby – jeżeli w wypadku ucierpieli ludzie na miejscu musi pojawić się Policja i pogotowie. W sytuacji, gdy nasz pojazd jest w stanie, uniemożliwiającym dalszą jazdę, dobrym pomysłem jest też wezwanie już na tym etapie pomocy drogowej. Jeżeli potrzebna nam będzie laweta Wrocław i jego okolice są miejscem, w którym bez problemu znajdziemy podmiot, zapewniający usługi z wykorzystaniem tego sprzętu – warto pamiętać o tym fakcie w sytuacjach kryzysowych.
Kiedy warto wezwać lawetę?
Wypadek lub kolizja to nie jedyne sytuacje, w których niezbędne jest wezwanie lawety. W niektórych miejscach samodzielne holowanie pojazdu jest zabronione – tak jest na przykład na autostradach. Usługi tego typu są więc niezbędne wówczas, gdy nasz samochód zepsuje się podczas przejazdu taką właśnie drogą. Niekiedy specjalistyczne lawety (lub konstrukcje o zbliżonym do nich charakterze) wykorzystywane są również do transportu pojazdów, które co prawda mogą poruszać się samodzielnie, jednak ich charakter może powodować utrudnienia dla innych użytkowników drogi. Jest to tak zwany transport niskopodwoziowy.
Jaką rolę pełni transport niskopodwoziowy?
Przewóz ładunków tego typu odgrywa coraz większą rolę we współczesnej gospodarce. Związane jest to przede wszystkim z rosnącą specjalizacją pojazdów. W jej efekcie wiele z nich porusza się po drodze na tyle wolno, że przemieszczenie ich z wykorzystaniem własnego napędu może być nieefektywne ekonomicznie. Dotyczy to przede wszystkim maszyn budowlanych oraz rolniczych. Nie jest to oczywiście jedyne zastosowanie transportu niskopodwoziowego – osoby zainteresowane tematem mogą znaleźć więcej informacji na stronie https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/transport-niskopodwoziowy/, na której dostępna jest też oferta jednego z najbardziej poważanych podmiotów z tej branży.
Jak zapobiegać awariom samochodów w zimie?
Chłodniejsza pogoda sprzyja awariom oraz kolizjom i wypadkom na drogach – zima jest więc porą roku, w trakcie której właściciele lawet mają zawsze dużo pracy. Odpowiednie przygotowanie pojazdu może nas uchronić przed koniecznością korzystania z ich usług. Należy przede wszystkim zabezpieczyć wóz przed działaniem niskich temperatur – zakonserwować uszczelki, nawoskować nadwozie oraz upewnić się, że wszystkie płyny dostosowane są do aktualnej aury. Jeżeli jednak dojdzie do awarii – trzeba bez wahania wezwać lawetę, która w bezpieczny sposób przetransportuje nasz samochód.