Napędy hybrydowe i systemy podwójnego napędu

0 Comments

W połowie 2000 roku niektórzy producenci dysków twardych wysnuli teorię, że jeśli dodasz kilka gigabajtów układów flash do obracającego się dysku twardego, możesz stworzyć tak zwany hybrydowy dysk.

To połączyłoby dużą pojemność dysku twardego HDD z wydajnością dysku SSD, w cenie tylko nieznacznie wyższej niż cena typowego dysku twardego. Pamięć flash działa jak bufor dla często używanych plików, więc system może potencjalnie szybciej uruchamiać i otwierać najważniejsze aplikacje, nawet jeśli nie możesz bezpośrednio zainstalować niczego w tym miejscu. W praktyce dyski hybrydowe działają, ale wciąż są droższe i bardziej złożone niż zwykłe dyski twarde. Działają najlepiej dla osób, które potrzebują zarówno dużo miejsca do przechowywania, jak i krótkich czasów uruchamiania. Ponieważ dyski hybrydowe są produktem pośrednim, niekoniecznie zastępują dedykowane dyski twarde HDD lub dyski SSD. Lepszym rozwiązaniem dla wielu osób będzie system z dwoma dyskami. W takim przypadku konstruktor lub producent komputera zainstaluje mały dysk SSD jako dysk podstawowy dla systemu operacyjnego i aplikacji oraz doda większy wirujący dysk twardy do przechowywania plików. Sam system Windows zajmuje dużo miejsca na dysku podstawowym, a niektórych aplikacji nie można zainstalować na innych dyskach.

Kwestie związane z przestrzenią są takie same, jak w przypadku każdego systemu z wieloma dyskami, potrzebujesz fizycznej przestrzeni w obudowie komputera, aby pomieścić dwa (lub więcej) dyski, co oznacza, że tego rodzaju konfiguracje są praktyczne tylko w komputerach stacjonarnych i niektórych dużych obudowach wysokich laptopów. Dysk półprzewodnikowy SSD i dysk twardy HDD można łączyć w systemach wykorzystujących technologie takie jak Intel Smart Response Technology (SRT) lub Optane Memory lub Apple Fusion Drive. Używają dysku SSD w sposób niewidoczny, aby działać jako pamięć podręczna, pomagając systemowi szybciej uruchamiać i otwierać programy. Z drugiej strony, twój komputer będzie potrzebował miejsca na dwa dyski, co może wykluczać niektóre laptopy i małe komputery stacjonarne. Kolejnym ważnym osiągnięciem jest pojawienie się technologii stałej pamięci ekspresowej (NVMe).

Specyfikacja NVMe umożliwia SSD wykorzystanie szybkiej magistrali PCIe w celu zmniejszenia opóźnień, zwiększenia IOPS i zmniejszenia zużycia energii. W połączeniu z systemami z dwoma portami NVMe zapewnia skalowalne architektury korporacyjnych dysków SSD. Dzięki temu pamięć jest jak najbliżej procesora, a mówi się, że jest do 10 razy szybsza w porównaniu z pojedynczym dyskiem SSD SATA dla przedsiębiorstw. Ten rodzaj szybkiej pamięci masowej przyczynia się do wypełnienia luki między pamięcią RAM a dyskiem SSD, przy czym stosunek wydajności do kosztów leży gdzieś pośrodku. System operacyjny może uzyskać do niego dostęp, tak jak każde inne stałe urządzenie pamięci masowej, lub zainstalować w gniazdach DIMM, do których system operacyjny ma dostęp jako pamięć. Nie wydaje się tak dawno temu, że dyski twarde o pojemności 1 TB były dobrą wiadomością. Dyski HDD były tradycyjnie większe niż dyski SSD. Ale to dramatycznie się zmieniło. Dyski SSD 3D NAND większe niż 1 TB w 2,5-calowej obudowie są teraz powszechne, a Samsung niedawno zaprezentował dysk SSD 30 TB i zapowiedział do 100 TB pojemności SSD do 2020 roku. Do tego czasu 3D NAND będzie miał zdobył lwią część rynku dysków SSD dla przedsiębiorstw. Pojemność dysków SSD dla przedsiębiorstw każdego roku podwaja się, przewyższając wzrost pojemności dysków HDD. Liczby wydajności, takie jak 2000 MB / s przy sekwencyjnych odczytach i do 120k IOPS w operacjach losowego odczytu, są teraz powszechne w technologiach NAND i V-NAND. Ale są to oczywiście dyski korporacyjne, niedostępne na razie dla przeciętnego użytkownika, któremu musi wystarczyć 1 lub 2 TB, oczywiście o ile go stać na zakup takiej pojemności dysku SSD. Dyski SSD można znaleźć na stronie https://vobis.pl/dyski-ssd-apacer.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.