Przegląd rejestracyjny bez dowodu rejestracyjnego pojazdu – czy to możliwe?

0 Comments

Przegląd rejestracyjny pojazdu określany także jako badanie techniczne wykonuje się w uprawnionej i certyfikowanej stacji diagnostycznej pojazdu. Co ważne, posiadanie ważnego przeglądu rejestracyjnego jest obowiązkiem każdego właściciela auta. Bez niego nie można poruszać się po jakichkolwiek drogach publicznych. Za brak legitymowania się ważnym badaniem technicznym pojazdu właściciel samochodu podczas kontroli może zostać ukarany grzywną w wysokości od 20 do nawet 500 złotych.

Najczęściej zostaje zatrzymany także dowód rejestracyjny pojazdu. W przypadku, gdy stan pojazdu nie będzie budził zastrzeżeń, kierowca w ciągu 7 dni od zatrzymania dowodu będzie musiał wykonać badania techniczne pojazdu, w niektórych przypadkach (jeśli auto nie przechodziło przeglądu przez dłuższy czas) cała sytuacja może skończyć się koniecznością odholowania pojazdu.

Kiedy należy wykonać badania okresowe pojazdu?

W przypadku nabycia nowego auta (w salonie samochodowym) termin pierwszych badań rejestracyjnych upływa z reguły po trzech latach liczonych od dnia zakupu. W innych przypadkach (jeśli auto jest starsze niż 5 lat), datę kolejnego okresowego badania pojazdu należy każdorazowo sprawdzać w dowodzie rejestracyjnym pojazdu dodając rok od ostatniego przeglądu. Co ważne, brak ważnego przeglądu pojazdu może wiązać się także z brakiem  wypłacenia odszkodowania z AC oraz NNW w przypadku zdarzenia drogowego.

Przegląd rejestracyjny – jakie dokumenty należy mieć ze sobą?

Najważniejszym dokumentem jaki należy zabrać ze sobą na badania techniczne jest dowód rejestracyjny pojazdu. To na jego podstawie diagnosta dokonuje identyfikacji auta. Zdarzają się jednak przypadki, gdy dowód tak jak wspomniano wcześniej zostanie zabrany lub zgubiony. Czy w tym przypadku będzie możliwe wykonanie przeglądu rejestracyjnego? Odpowiedź na to pytanie brzmi, że jak najbardziej jest to możliwe. W takim przypadku właściciel pojazdu powinien mieć przy sobie inny dokument pozwalający na zidentyfikowanie pojazdu np. pozwolenie czasowe lub kartę pojazdu. Tego typu badanie techniczne można wykonać w https://autocentrumlublin.com/ , gdzie każdy klient otrzymuje dodatkowo możliwość bezpłatnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu przez cały rok.

Co więcej, w Stacji Kontroli Pojazdów w której dokonywany jest przegląd, właściciel auta otrzyma potwierdzenie ważności badania technicznego, które stanowi podstawę do wnioskowania o zwrot dowodu rejestracyjnego. Przegląd wpisywany jest do bazy CEP, a w przypadku kontroli policjanci mają do niej dostęp. Należy też pamiętać, że w przypadku aut z instalacją LPG konieczne jest posiadanie drugiego dokumentu, a mianowicie świadectwo legalizacji zbiornika gazowego.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.