Wtryskiwacz paliwa benzyna
Rozwój wtrysków w silnikach benzynowych rozpoczął się już na początku XX wieku. Jednak dopiero w latach 50 zaczęto korzystać z tego rozwiązania w dziedzinie motoryzacji. Prekursorem, który rozpoczął pracę nad zaawansowanym systemem wtryskiwacza był Mercedes. Z kolei koncern Chryslera jako pierwszy zaczął wdrażać elektroniczny wtrysk paliwa.
Dziś, zdecydowana większość samochodów osobowych wykorzystuje wtrysk pośredni wielopunktowy. Jego prawidłowa praca ma ogromny wpływ na kulturę pracy jednostki napędowej. Sprawny układ odpowiada za dynamikę, spalanie, emisję spalin, żywotność silnika, a także koszty eksploatacyjne. Nie trzeba chyba dodawać, że jakiekolwiek usterki mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zarówno w aspekcie komfortu, jak i bezpieczeństwa jazdy.
Powszechna opinia głosi, że wtryskiwacz paliwa benzyna nie wymaga tak dużych wydatków co rozwiązania stosowane w dieslu. Nie jest to jednak do końca prawda. Wiele zależy oczywiście od konkretnych parametrów i modelu samochodu. Nowy wtryskiwacz może być jednak bardzo drogi. W przypadku młodszych aut koszt może sięgnąć nawet kilku tysięcy złotych. Tańszą alternatywą wybieraną przez wielu kierowców jest używany wtryskiwacz paliwa do silników benzynowych.
Wybierając tą opcję musimy jednak zachować szczególną ostrożność. Nadmierna oszczędność może się okazać bardzo kosztowna w przyszłości. Co nie zmienia faktu, że kupienie używanego i w pełni sprawnego wtryskiwacza jest jak najbardziej możliwe. Z doświadczenia wielu kierowców wynika, że przy zakupie części używanych warto postawić na renomowany sklep, a nie prywatnego sprzedawcę. Zamawiając w sklepie online często możemy otrzymać gwarancję rozruchową.
Decydując się na używany wtryskiwacz paliwa benzyna warto także zwrócić uwagę na producenta. Wybierajmy części od renomowanych i znanych producentów. Pamiętajmy, jak istotne jest sprawne działanie wtryskiwacza w kontekście bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Lepszy jakościowo wtryskiwacz dosyć szybko zwróci się w przyszłości poprzez niższe koszty eksploatacyjne i mniejsze spalanie.