Ile kosztuje fachowa wycena szkód przez profesjonalnego rzeczoznawcę samochodowego?

0 Comments

Każdy kierowca doskonale wie, że jazda samochodem zawsze obarczona jest ryzykiem kolizji i uszkodzeniem auta. W takim przypadku występuje się do ubezpieczyciela w celu wypłaty odszkodowania. Aby było to możliwe ubezpieczyciel może zlecić rzeczoznawcy wykonanie wyceny szkód. Kim jest rzeczoznawca samochodowy, na czym polega jego praca i ile kosztuje?

Kim jest rzeczoznawca samochodowy i na czym polega jego praca?

Jednym z głównych zadań rzeczoznawcy samochodowego jest wycena szkody. Najczęściej realizuje on zlecenia na rzecz firmy ubezpieczeniowej. Nie zawsze jednak tak jest. Z usług rzeczoznawcy może skorzystać każdy właściciel samochodu. Przykładem może być sytuacja, kiedy nie zgadzamy się z zaproponowaną przez ubezpieczyciela kwotą odszkodowania. W takim przypadku zlecić można dodatkową, niezależną wycenę szkody. Istotne jest także to, że do zadań rzeczoznawcy nie należy tylko wycena szkody, ale również odtworzenie przebiegu zdarzenia. 

Rzeczoznawca samochodowy często dokonuje także oceny wartości samochodu. Dzieje się tak często w przypadku sprzedaży samochodu używanego. Z usług rzeczoznawcy korzystają także sądy, producenci samochodów, serwisy i warsztaty samochodowe. Pamiętać jednak trzeba, że rzeczoznawcą samochodowym nie może być każdy. Aby móc wykonywać ten zawód wypełnić należy odpowiednie kryteria i wymagania. Przede wszystkim zdać należy pozytywnie egzamin państwowy, a następnie zostać wpisanym do rejestru rzeczoznawców samochodowych.

 

Na czym polega wycena szkody?

Aby dokonać wyceny szkody rzeczoznawca musi dysponować dokumentami samochodu. Dlatego właściciel auta zlecając wycenę musi udostępnić rzeczoznawcy takie dokumenty jak dowód rejestracyjny, polisę OC, prawo jazdy. Idealnie będzie jeśli po zdarzaniu wykonano zdjęcia i takie zdjęcia udostępni się rzeczoznawcy. Pomogą one w ustaleniu przebiegu zdarzenia. Ma to istotny wpływ na wycenę szkody. Rzeczoznawcę należy dokładnie i obiektywnie poinformować o przebiegu zdarzenia. Ważne jest, aby bardzo dokładnie wskazać wszystkie uszkodzenia, które powstały w wyniku kolizji. Może się zdarzyć, że rzeczoznawca uzna, że konieczne są oględziny auta w warsztacie samochodowym. W aucie mogło bowiem dojść do usterek, których nie widać na pierwszy rzut oka. Wszystkie informacje o szkodach rzeczoznawca wpisuje do protokołu. Na jego podstawie, opierając się na cenach rynkowych, ocenia on koszty związane z naprawą wszystkich szkód.

Ile kosztuje wycena wykonana przez rzeczoznawcę?

Ceny usług rzeczoznawców samochodowych są zróżnicowane. Wszystko zależy także od konkretnej usługi jaką rzeczoznawca ma wykonać. Wycena wartości samochodu osobowego to koszt średnio 300 zł. Jeśli chodzi o wycenę wartości szkody to liczyć trzeba się z ceną 400 – 500 zł. Dużo większy koszt dotyczy ustalenia przebiegu wydarzenia, czyli kolizji lub wypadku samochodowego. W zależności od stopnia skomplikowania sprawy może być to koszt zaczynający się od kilku tysięcy złotych.

Więcej o pracy i cenach rzeczoznawcy samochodowego możesz dowiedzieć się z oferty firmy TB Ekspert, która jest firmą odszkodowawczą. Zajmuje się ona dopłatami, odkupem i skupem odszkodowań, ale również świadczy usługi z zakresu wyceny szkód., które przeprowadza profesjonalny rzeczoznawca samochodowy.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.