Jak korzystnie sprzedać samochód na części?

0 Comments

Nawet kiedy samochód jako taki nie nadaje się do dalszej jazdy, wciąż może mieć części, którymi będą zainteresowani inni kierowcy. Sporo starych pojazdów kończy właśnie w ten sposób, czy jednak bardziej się opłaca samodzielny demontaż, czy lepiej po prostu oddać swoje auto do skupu?

Czy wolno sprzedawać używane części samochodowe?

Nowe części samochodowe, zwłaszcza te oryginalne, z logo producenta, są drogie, więc w przypadku naprawy starszych pojazdów taki wydatek nie zawsze jest uzasadniony. O wiele taniej wychodzi remont z użyciem części regenerowanych, które bez problemu da się kupić na rynku wtórnym, zarówno od firm handlujących częściami, jak i od osób prywatnych. Taka sprzedaż jest jak najbardziej legalna, jeśli tylko sprzedawca zaznaczy w swojej ofercie, że towar jest używany.

Wymagane jest także, aby część pochodziła z legalnego źródła i była w dobrym stanie technicznym, bez wad, które mogłyby spowodować wypadek pojazdu. Warto też mieć na uwadze, że w niektórych przypadkach może być konieczne zapłacenie podatku od sprzedaży.

Ile można zarobić na sprzedaży części?

Jeśli auto jest popularnej marki, to ze zbyciem części nie powinno być większych kłopotów. Cena zależy od modelu samochodu, roku produkcji, stanu technicznego. Najpopularniejszym miejscem są giełdy motoryzacyjne i internetowe portale sprzedażowe, można też zaoferować sprzedaż części warsztatom samochodowym.

Przy samodzielnej sprzedaży części jest jednak pewna przeszkoda. Jeśli auto zostanie kompletnie rozebrane i uda się sprzedać wszystkie wartościowe komponenty, to wciąż pozostają po nim bezużyteczne śmieci, z którymi trzeba coś zrobić. Wyrzucenie ich na śmietnik jest niedozwolone, poza tym porzuconego wraku nie da się legalnie wyrejestrować, co oznacza, że kierowca wciąż ma obowiązek opłacania składki OC. Trzeba się też liczyć z karą za nielegalny demontaż pojazdu. Niekompletny wrak można wprawdzie oddać do licencjonowanej stacji demontażu pojazdu, ale kierowca będzie musiał zapłacić za brakujące kilogramy, czyli ostatecznie zysk za sprzedaż części okaże się dużo niższy.

Sprzedaż auta na części do skupu

Skup aut w Bydgoszczy – https://kupimyauto.com/ chętnie przyjmuje do siebie pojazdy przeznaczone na części. Taki samochód powinien być oczywiście kompletny, bo przy braku istotnych podzespołów cena spada albo wcale nie dochodzi do transakcji. Oferta skupu jest zwykle dużo korzystniejsza od stawek proponowanych przez stacje demontażu, dlatego warto najpierw spróbować sprzedać wrak zamiast oddawać go od razu na złom.

W skupie można sprzedać praktycznie każde auto, również to kompletnie zniszczone, rozbite czy zardzewiałe. Skup aut w Toruniu – https://kupimyauto.com/skup-aut-torun/ zapłaci za cały pojazd, czyli nie trzeba tracić czasu na sprzedaż pojedynczych komponentów. Do tego gotówka jest wypłacana do ręki w momencie podpisania umowy. Po sprzedaży kierowca nie musi się już przejmować wrakiem, bo odkąd właścicielem pojazdu jest skup, to na nim spoczywa obowiązek legalnej kasacji wraku po wymontowaniu części – po stronie kierowcy jest już tylko wyrejestrowanie auta w wydziale komunikacji.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.