Wypadek na autostradzie — jak skorzystać z pomocy drogowej?
Wypadki i awarie samochodu są niestety nieodłącznym elementem życia każdego kierowcy. Niekiedy ich skutki można stosunkowo łatwo usunąć we własnym zakresie. Bywają też jednak sytuacje, kiedy konieczne jest skorzystanie z usług pomocy drogowej.
Czym zajmuje się pomoc drogowa?
Jak czytamy na stronie Pomoc drogowa 24h we Wrocławiu, usługi podmiotów, działających w tej branży, obejmują zwykle:
- naprawy w miejscu zatrzymania pojazdu;
- dowóz paliwa;
- mobilną wulkanizację,
- holowanie;
- przewóz niesprawnego samochodu lawetą.
Firmy z tego sektora mogą przy tym obsługiwać zarówno auta osobowe, jak i autobusy czy TIR-y.
Jaki zasięg mają usługi pomocy drogowej?
Zazwyczaj pomoc drogowa działa w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od swej głównej siedziby. Nie jest to jednak reguła. Przykładowo oferta, którą znajdziemy pod adresem https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/pomoc-drogowa-niemcy/, obejmuje nawet usługi poza granicami Polski — warto zapoznać się z nią, jest to bowiem ciekawe i niezwykle przydatne rozwiązanie. Można skorzystać z niego na przykład w sytuacji, gdy nie znamy języka ani przepisów prawnych kraju, w którym nasz samochód uległ awarii, a nie chcemy narażać się na nadmierne koszty lub sankcje karne.
Awaria na autostradzie — jak należy się zachować?
Jeżeli nasz wóz uległ awarii na autostradzie, powinniśmy:
- zjechać na pobocze;
- ustawić trójkąt ostrzegawczy i włączyć światła awaryjne;
- opuścić wraz z pasażerami pojazd (najlepiej stanąć poza barierką);
- zawiadomić zarządcę autostrady;
- wezwać pomoc drogową.
Warto pamiętać, że kierowca, opuszczający pojazd na autostradzie, powinien mieć na sobie kamizelkę odblaskową — dzięki niej będzie widoczny dla innych uczestników ruchu.
Jak wezwać pomoc drogową na autostradzie?
Pomoc drogową można wezwać na autostradzie na kilka różnych sposobów. Najprostszym jest wyszukanie w internecie firmy, która zajmuje się tego typu usługami w okolicy, a następnie telefoniczny kontakt z nią. Warto zaznaczyć w trakcie rozmowy, że nasz pojazd znajduje się na autostradzie — nie wszystkie podmioty mogą świadczyć usługi na trasach tego typu.
Można też poprosić o wezwanie pomocy zarządcę drogi lub skorzystać z pośrednictwa towarzystwa ubezpieczeniowego (o ile wykupiliśmy odpowiedni pakiet). Problem może pojawić się, jeżeli nie mamy przy sobie telefonu — musimy wówczas skorzystać z aparatu alarmowego (urządzenia takie znajdują się przy autostradzie, co 2 kilometry — kierunek do najbliższego wskażą nam strzałki na słupach).
Czy ubezpieczenie pokryje koszty usług pomocy drogowej?
Wielu kierowców decyduje się na wykupienie wraz z obowiązkowym OC ubezpieczenia assistance. Rozwiązanie to pozwala najczęściej uniknąć kosztów, związanych z wezwaniem pomocy drogowej. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tak jest — towarzystwa ubezpieczeniowe często stosują różnego rodzaju ograniczenia odpowiedzialności. Aby poznać dokładny zakres naszego assistance, musimy zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia (OWU) lub zadzwonić na infolinię. Telefon do ubezpieczyciela jest też często najprostszym sposobem wezwania pomocy drogowej — jeżeli nasz pakiet obejmuje jej usługi, pracownicy infolinii zajmą się organizacją całego procesu.