Legalność kamerek samochodowych — oto wszystko, co musisz wiedzieć!

0 Comments

Legalność kamerek samochodowych — oto wszystko, co musisz wiedzieć! 

 

Chcesz mieć pewność, że jesteś na bieżąco z najnowszymi technologiami w zakresie bezpieczeństwa w czasie jazdy? Masz szczęście! Nowoczesne kamery samochodowe oferują szereg wspaniałych funkcji, w tym nagrywanie trasy, przechowywanie plików i synchronizację z zewnętrznymi usługami. Sporo osób zastanawia się jednak nad tym, czy kamera samochodowa jest w Polsce legalna. Sprawdźmy! 

 

Możliwości kamer samochodowych — podstawowe informacje

 

Nawet doświadczony kierowca może ulec wypadkowi, niezależnie od tego, jak duże doświadczenie w prowadzeniu pojazdów posiada. Może się też okazać, że nie będzie to jego wina. Powstaje coraz więcej kamer do samochodów i montuje się je za obiektywem. 

 

Nextbase to jeden z najbardziej znanych producentów kamer. Są one nie tylko dostępne w rozsądnej cenie, ale również oferują świetne, innowacyjne rozwiązania. Jeśli posiadamy kamerę samochodową Nextbase, możemy wykorzystać nagranie w sądzie, aby wykazać, że nie byliśmy rozproszeni na drodze i że to my jesteśmy ofiarami, a nie winnymi wypadku. 

 

Ponadto jest to jeden z najlepszych sposobów na złapanie osoby, która uszkodziła nasz pojazd na parkingu. Przykładowo, jeśli nasz samochód na parkingu zostanie zdewastowany lub tylko zarysowany przez wandala. Kamera samochodowa nie śpi, nie bierze wolnego. Dzięki G-Sensorowi zadziała o każdej porze dnia i nocy! 

 

Jakie są uwarunkowania prawne dotyczące kamery rejestrującej obraz?

 

Od czasu wejścia w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, przepisy dotyczące kamer do jazdy nie uległy zmianie. Kamery do jazdy są nadal w naszym kraju dopuszczalne. RODO nie zanegowało ich legalności. Możemy z nich legalnie korzystać w całej Polsce. 

 

Pomimo tego, że numery tablic rejestracyjnych nie są danymi osobowymi, należy zdawać sobie sprawę, że mogą one pomóc w identyfikacji właściciela pojazdu. Przed przekazaniem policji np. filmu ze zdarzenia drogowego należy przesłonić tablice rejestracyjne samochodu. Z kolei dzielenie się uwiecznionymi wyczynami innych kierowców nie jest rozsądne. Tu koniecznie trzeba pamiętać o kilku ograniczeniach. Przed opublikowaniem takiego materiału w sieci należy go dokładnie przemyśleć, by nie pokazać za dużo. Może to nas sporo kosztować.

 

Warto wiedzieć też o tym, że wśród państw członkowskich Unii Europejskiej, Polska jest jednym z wyjątków. Nie brakuje państw, gdzie nagrywanie jazdy to poważne wykroczenie. Można tu wskazać na przykład na Austrię, wybrane kraje związkowe Niemiec, czy Szwajcarię. Lista jest jednak o wiele dłuższa. Przed wyprawą za granicę, warto sprawdzić, czy kamerki samochodowe są tam legalne.

 

Profesjonalna kamera samochodowa — czym powinna się wyróżniać?

 

Na pewno trzeba wskazać na dedykowaną jej aplikację, która zadziała zarówno z telefonem pracującym pod kontrolą Androida, jak i iOS od Apple. Wartością dodaną będzie też najwyższej jakości obiektyw, który dobrze będzie radził sobie z nagrywaniem zarówno obrazu w nocy, jak i wtedy, gdy jedziemy pod słońce. 

 

Przed zakupem warto mieć też pewność, że dane są zapisywane w pętli. Warto zastanowić się nad zakupem odpowiedniej, rekomendowanej przez producenta, wysokiej jakości karty pamięci SD. Takie rozwiązania oferuje na przykład uznany producent kamer i akcesoriów do pojazdów, firma Nextbase.

Renowacja lakieru auta

Wszelkiego rodzaju rysy na lakierze bynajmniej nie są czymś, wobec czego można przejść do porządku dziennego. Można oczywiście je pozostawić, aczkolwiek można także zdecydować się na usługę detailingu.

Wnętrze samochodu

Wiadomo jest, że w procesie codziennego, normalnego użytkowania samochodu, pewne elementy ulegają zużyciu. Niewątpliwie w odniesieniu do niektórych elementów nie można uniknąć owego zużycia. Jednakże z drugiej strony na rynku coraz większą popularnością cieszy się usługa auto detailingu.

Felgi i opony

Podczas jazdy samochodem, felgi są tym elementem, który zbiera na siebie bardzo wiele. To na felgach odbijają się nierówności na drogach, to one zbierają na siebie różnego rodzaju zanieczyszczenia, a tych przecież na drogach nie brakuje.